School Districts

Body

Battle Ground - District No. 119

11104 NE 149th Street
PO Box 200
Battle Ground, WA 98604-0200
360.885.5300
360.885.5310 fax

Superintendent: Mark Ross

District Board of Directors Elected or
Appointed
Term
1 Monty Anderson 2017 2017-2021
2 Rob Henrikson 2019 2019-2023
3 Troy McCoy 2017 2017-2021
4 Mark Watrin 2019 2019-2023
5 Tina Lambert 2017 2017-2021

 

Camas - District No. 117

841 NE 22nd Avenue
Camas, WA 98607
360.335.3000
360.335.3001 fax

Superintendent: Jeff Snell

District Board of Directors Elected or
Appointed
Term
1 Corey McEnry 2019 2017-2021
2 Erika Cox 2019 2017-2021
3 Connie Hennessey 2019 2019-2023
4 Doug Quinn 2019 2019-2023
5 Tracey L. Malone 2019 2019-2023

 

Evergreen - District No. 114

13501 NE 28th Street
PO Box 8910
Vancouver, WA 98668-8910
360.604.4005
360.604.4105 fax

Superintendent: Mike Merlino

District Board of Directors Elected or
Appointed
Term
1 Julie Bocanegra 2017 2017-2021
2 Rob Perkins 2019 2019-2023
3 Victoria Bradford 2019 2019-2023
4 Rachael Rogers 2019 2019-2023
5 Ginny Gronwoldt 2017 2017-2021

 

Green Mountain - District No. 103

13105 NE Grinnell Road
Woodland, WA 98674
360.225.7366
360.225.2217 fax

Superintendent: Tyson Vogeler

Position Board of Directors Elected or
Appointed
Term
1 Rick Syring 2019 2019-2023
2 Cameron Tormanen 2017 2017-2021
3 Jeff Strong 2017 2017-2021
4 Eric Lowe 2019 2019-2023
5 Joyce Cooper 2019 2019-2023

 

Hockinson - District No. 98

17912 NE 159th Street
Brush Prairie, WA 98606
360.448.6400
360.448.6409 fax

Superintendent: Steve Marshall

District Board of Directors Elected or
Appointed
Term
1 Steve Nylund 2017 2017-2021
2 Kathy Nordberg 2017 2017-2021
3 Dave Olson 2019 2019-2023
4 Greg Gospe 2019 2019-2023
5 Gordon Smith 2019 2019-2023

 

La Center - District No. 101

725 Highland Road
PO Box 1840
La Center, WA 98629
360.263.2131
360.263.1140 fax

Superintendent: David Holmes

District Board of Directors Elected or
Appointed
Term
1 Cris Yaw 2019 2019-2023
2 Todd Jones 2017 2017-2021
3 Win Muffett 2017 2017-2021
4 Wendy Chord 2019 2019-2023
5 Eric Lindberg 2019 2019-2023

 

Mt. Pleasant - District No. 029-93

152 Marble Road
Washougal, WA 98671
360.835.3371

Superintendent: Vicki Prendergast

Position Board of Directors Elected or
Appointed
Term
1 Nancy Kraus 2017 2017-2021
2 Rachelle Harding 2017 2017-2021
3 Karl Kanthak 2019 2019-2023
4 Tanis Morris 2019 2019-2023
5 Kate Stiles 2017 2017-2021

 

Ridgefield - District No. 122

510 Pioneer Street
Ridgefield, WA 98642
360.619.1302
360.619.1397 fax

Superintendent: Dr. Nathan McCann

District Board of Directors Elected or
Appointed
Term
1 Emily Enquist 2017 2017-2021
2 Joe Vance 2019 2019-2023
3 Brett Jones 2019 2019-2023
4 Becky Greenwald 2017 2017-2021
5 Scott Gullickson 2019 2019-2023

 

Vancouver - District No. 37

2901 Falk Road
PO Box 8937
Vancouver, WA 98668-8937
360.313.1000
360.313.1001 fax

Superintendent: Dr. Steven Webb

Position Board of Directors Elected or
Appointed
Term
1 Kyle Sproul 2019 2019-2023
2 Mark F. Stoker 2017 2017-2021
3 Wendy Smith 2017 2017-2021
4 Kathy Decker 2019 2019-2023
5 Tracie Barrows 2019 2019-2023

 

Washougal - District No. 112-6

4855 Evergreen Way
Washougal, WA 98671
360.954.3000
360.954.3099 fax

Superintendent: Dr. Mary Templeton

District Board of Directors Elected or
Appointed
Term
1 Jim Cooper 2019 2019-2023
2 Angela Hancock 2019 2019-2023
3 Donna Sinclair 2017 2017-2021
4 Cory D. Chase 2019 2019-2023
5 Ron F. Dinius 2017 2017-2021

 

Woodland - District No. 404

800 Second Street
Woodland, WA 98674
360.841.2700
360.841.2701 fax

Superintendent: Michael Green
 

District Board of Directors Elected or
Appointed
Term
1 Sarah Stuart 2019 2019-2023
2 Janice Watts 2019 2019-2023
3 Jeff Wray 2019 2019-2023
4 Tammy Graham 2019 2017-2021
5 Vacant   2017-2021